Herbata Oolong - wszystko co chciałbyś wiedzieć

Wysłane przez: Amazing Tea W: Herbaty Oolong Na: Komentarz: 0 Trafienie: 220

Zapraszamy serdecznie do poznania herbaty Oolong!!!

Herbata Oolong

Opinie na temat herbaty oolong (,,ulung” lub „wulong”)różnorakie.  Dla Nas – jest to zdecydowanie jeden z ulubionych rodzajów herbaty,  należy do najbardziej zróżnicowanych pod względem smaku i aromatów. Już sam jego proces produkcji, sprawia, że nie da się oolonga zamknąć w żadne ramy, bowiem stopień oksydacji liści zaczyna się już od  10% i sięga nawet do 80%.  Tym samym dzieląc się na odmiany lżejsze i mocniejsze. Dlatego też o niektórych oolongach mówi się czerwony, bądź zielony. Tego typu herbaty bywają również nazywane niebieskimi (turkusowymi).

Herbata oolong wywodzi się z południowo-wschodnich Chin, gdyż pierwotnie to Fujian był prowincją, gdzie rozpoczęto produkcję tej herbaty. Początki herbat średnio-oksydowanych, datuje się na czasy po Dynastii Ming, jednak trudno jest jednoznacznie określić konkretną datę, ponieważ niektóre źródła podają, że była ona najbardziej popularna już za czasów Dynastii Song. Podawano ją w hołdzie panującemu cesarzowi w formie ciastek. Gdy sprasowana herbata na cesarskim dworze wyszła z mody, zaczęto ją produkować jako  sypaną. Rozkwit popularności, zawdzięcza brytyjskiemu ambasadorowi, który w XIX wieku, podarował królowej Wielkiej Brytanii tę właśnie herbatę w prezencie. Sprawiło to, że szybko stała się popularna w całej Europie.

Ulung produkowany jest z nieco większych i starszych liści niż w przypadku herbat zielonych czy białych. Nie oznacza to jednak, że jest to herbata gorszej jakości, delikatne młode listki nie przetrwałyby procesu rolowania, bądź zwijania. Oolongi są bardzo różnorodne, dlatego w zależności od produktu końcowego jaki producent chce otrzymać, musi zastosować inny proces przetwarzania liści. Oloongi o niskim stopniu utleniania, zbliżone są do herbat zielonych, wymagają więc innych czynności niż herbaty, którym bliżej jest do herbat czarnych. Jeśli jednak przyjmiemy, że oolong to herbata średnio-oksydowana – będziemy mogli dokonać uogólnienia. W tym przypadku proces przebiega według następującego schematu: więdnięcie, rolowanie, oksydacja,podgrzewanie oraz suszenie.

Charakteryzują się smakiem zbliżonym do herbat zielonych, a więc będziemy mogli wśród całej gamy smaków wyczuć między innymi nute trawiastą, lekko kwiatową, czasami orzechowo miodową. Czasami poczujemy również owoce, dlatego bardzo trudno jest określić jednorodny profil smakowy tych herbat. Zdecydowanie, jest więc w czym wybierać.

Herbaty  oolung  znane są ze swoich właściwości mających pozytywny wpływ na nasz organizm. Wielu uczonych twierdzi, że będąc częściowo utlenioną herbatą łączy w sobie właściwości herbat zielonych oraz czarnych. Oprócz głównych atrybutów takich jak wspomaganie układu krwionośnego, dużej zawartość antyoksydantów i witamin, czy wspieraniu układu immunologicznego człowieka. Herbaty typu oolong znane są między innymi z:

-Pozytywnego wpływu na skórę, zęby i kości człowieka. W badaniach naukowych stwierdzono, że trzy filiżanki tej herbaty wypijane dziennie mogą już po tygodniu zniwelować wypryski i zmiany na naszej skórze. Stwierdzono w nich także obecność substancji antyalergicznych co pomaga zwalczać zmiany skórne związane z alergiami oraz leczyć atopowe zapalenie skóry.

-Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników. Spowalnia starzenie oraz chroni nas przed chorobami nowotworami a także udarami mózgu oraz miażdżycą tętnic.

-Redukcji stresu. Badania przeprowadzone w Japonii dowiodły , że herbata oolong doskonale radzi sobie ze stresem.

-Regulowania poziomu cukru we krwi wyniki badań przeprowadzonych w 2003 roku, które dowiodły, że herbata oolong reguluje poziom cukru i insuliny we krwi. U niemalże wszystkich badanych stwierdzono zanik nagłych skoków poziomu cukru. Preparaty na bazie herbaty oolung wspomagają leczenie cukrzycy typu drugiego.

-Posiada także właściwości antyseptyczne regulowania flory bakteryjnej w jelicie grubym  co poprawia pracę układu pokarmowego.

-Ponadto wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i reguluje metabolizm, co sprawia, że jest polecana osobom odchudzającym się.

Osobiście bardzo serdecznie zachęcamy do spróbowania herbaty oolong – jeśli nie miało się wcześniej z nią styczności. Sympatyków przekonywać nie trzeba, ale zapewne przyznają nam rację, że oolongii są warte większego zgłębienia. Otwierają  na świat nowych smaków i aromatów. Gorąco zapraszamy do  skosztowania  Oolong Milk wyborna propozycja dla miłośników ciekawych rozwiązań. Napar o mleczno kremowym  smaku i zapachu,doskonały do deserów i nie tylko :)

POLECAMY OOLONG MILK

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień